Rezultate spermograma-A fi sa a nu fi...parinti

Disfunctii sexuale masculine

Postata de Laura202140071 cu 14 ani in urma.

Buna ziua!
Sotul a efectuat o spermograma si a fost diagnosticat cu oligospermie. Cat de grav este ac***a in vedere rezultatele: spermatozoizi usor microcefali, ce diminua la 5 minute, sub 60.000/camp microscopic, 0,3 ml lichid seminal? Putem avea vreodata copii pe cale naturala? Avem 28 si 29 ani. Sotul a fumat 6 ani, dar a renuntat in februarie 2005. Incercam de 15 luni sa avem un bebe. Eu am uter retrovers si aplecat spre dreapta! Ovarele si trompele sunt OK, dupa analize si HSG! Am ovulatie lunara si ciclu regulat! Nu am luat in viata mea medicamente anticonceptionale, nu am facut niciun avort si nu am ramas niciodata insarcinata. Sincer, astept de la dumneavoastra o explicatie realista si concreta, eventual propuneri de tratament. De la doamna doctor nu am retinut decat ceva ce m-a suparat si mai mult: "Sunteti tineri, aveti rabdare, timpul le rezolva pe toate!" Chiar nu sunt o persoana naiva! Nu suport indiferenta si promisiunile gratuite! Am dori sa stim daca exista sanse de reusita pentru o sarcina pe cale naturala in viitorul apropiat sau se impune o inseminare artificiala. Chiar ne dorim mult un copil si situatia a devenit mai mult decat stresanta!

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
O zi cat mai buna!

Raspunsuri (1)

raluca

acum 14 ani

Buna,
Daca tu esti ok din punct de vedere medical, atunci sotul tau poarta o usoara vina. Citeste mai mult despre diagnosticul oligospermie pe site-ul - [url]//sfatulmedicului.ro/Infertilitate-masculina/oligospermia_4438[/url] Va doresc succes in continuare si sper sa ne mai scrii. Bafta