probleme testiculare la copilul sugar

Disfunctii sexuale masculine

Postata de bolboaca elena cu 13 ani in urma.

Buna ziua
Am si eu o rugaminte la dvs.Am un copilas de 9 luni si are o problema de sanatate.La nastere ambele testicule erau prezente in scrot,insa dupa 3 luni testiculul stang lipsea.La un control de specialitate mi s-a recomandat ca la vasta de 9 luni sa ne prezentam pentru operatie dc testiculul ramane captiv.Din pacate acest lucru s-a intamplat. Va rog sa imi raspundeti la 2 intrebari:
"-Ce riscuri prezinta aceasta operatie la un copil de varsta fiului meu?"
“-La ce varsta ar fi indicata operatia?”

Va multumesc

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Aceasta operatie prezinta aceleasi riscuri ca orice operatie, insa in principiu este una de rutina, simpla, mai ales ac***a in vedere ca pana la 5% dintre baieti au aceasta problema. Varsta recomandata este intre 9 si 15 luni ale copilului. Trebuie sa stiti ca barbatii cu un testicul necoborat au sanse mult mai mari de a dezvolta cancer testicular, deci aceasta operatie este necesara.
Va doresc sanatate dvs si copilului!