Decalotare incompleta

Disfunctii sexuale masculine

Postata de alexandrei21 cu 9 ani in urma.

Salut! Am 15 ani si cand vreau sa imi decalotez glandul la maxim in erectie nu pot deoarece ma tine ata(cred) si ma doare putin simtind ca explodeaza, este normal? Ce trebuie sa fac?

Raspunsuri (6)

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Hello Alexandrei!

Eu nu sant urolog, dar pot sa-ti spun, daca ai asa ceva probleme, trebuie sa cauti un urolog (inpreuna cu parinti).
Problema care ai este probabil fimoza.

Fimoza este definita ca o incapacitate de retractare (decalotare) a preputului de pe glandul penian. Majoritatea baietilor se nasc cu aceasta incapacitatedar dupa vairsta de 5 ani decalotarea este posibila la peste 90%.

Atunci cand intr-adevar este vorba de fimoza exista un tratament conservator (bazat pe unguente) si unul chirurgical, efectuat de obicei sub anestezie generala.

Deci trebuie sa faci o consultatie la un medic urolog.

alexandrei21

acum 9 ani

Nu cred ca ati inteles, stiu ca unii isi decaleaza glandul mai mult de la terminatia capului(in jos) ceea ce eu nu pot, doar pana la terminatia capului si cred ca este din cauza atei. Este normal?

alexandrei21

acum 9 ani

decalotez**

FreeStyle11

acum 9 ani

Daca vrei sa afli ce ai mergi la un medic urolog, dar s-ar putea sa ai dreptate in legatura cu aceea ata.Insa trebuie sa vezi daca nu o fi fimoza, asa pe nevazute nu-si poate da nimeni cu parerea, asa ca dute la medic.Daca vrei sa te lamureasca cineva, pune o poza aici, ca sa vedem, daca nu vrei, cel mai bune mergi la o consultatie.Numai bine!

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Niste randuri cara ar trebuia sa citesti:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Fimoz%C4%83

Eu te indrum sa te duci la medic chirurg generalist sau un urolog.
Din cate descrii pare a fi fimoza.
Si sa raspund la intrebarea ta... normal, dar poate deranja mai tarziu.
Succes!

Catalin

acum 7 ani

Salut !Aceeasi problema am si eu si am fost la doctor dar nu i.am explicat de problema asta. I.am spus ca am fimoza si s-a uitat la mine .si a spus ca nu am nimic .deci problema aceasta nu se numeste fimoza .eu am citit pe mai multe siteuri si se pare ca este din cauza virginitatii