Problema Decalotare

Disfunctii sexuale masculine

Postata de Dadulescu cu 12 ani in urma.

Am si eu o problema , al 15 ani si penisul meu nu se decaloteaza complet. Pot sa imi decalotez jumatate din cap dar mi-e teama sa trag mai jos si sa-l decalotez complet de frica unei dureri cumplite.Pot sa ma duc la un doctor sa faca ceva , sau sa incerc sa trec de aceasta bariera psihologica ? In niciun caz nu vreau sa fiu operat sau ceva de genu !

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

aceasta problema se numeste fimoza si poate sa fie congenitala, sa apara in copilarie sau pubertate, sau secundara unei alte afectiuni.
in functie de gradul de fimoza, tratamentul poate consta in decalotarea progresiva, repetata, blanda (doar in fimoza usoara, altfel exista riscul transformarii in parafimoza), sau largirea chirurgicala a inelului preputial sau ablatia preputului.
evident, in cazul unei fimoze, si in general in cazul oricarei afectiuni pe care nu stiti cum sa o gestionati, trebuie sa apelati la medic pentru a evita complicatii ulterioare.
in acest caz, se poate apela la medicul de familie sau la medicul pediatru (in functie de gradul de fimoza).

va urez o zi buna

Utilizator11572290899

acum 4 ani

Buna ziua .Am si eu doua intrebari
1.daca decalotez la maxim adica pana iese glandul in totalitate exista posibilitatea sa nu mai pot recalota?
2.cand ma spal in zona aia , decalotez penisu sa spal si glandul dar acesta este foarte sensibil.este normal ca glandul sa fie asa sensibil?

cristi

acum 9 ani

Si eu am o probleme la preput nu pot sa il decoltez pana la capat doar jumate ma ajutati va aro am 13 va multumesc