Operatie circumcizie

Disfunctii sexuale masculine

Postata de brayla cu 9 ani in urma.

Buna ziua,

Am 21 de ani iar acum 2 saptamani am facut operatia de circumcizie pentru fimoza. Am fost de 3 ori la control dupa iar doctorul zice ca rana se vindeca foarte bine dar eu am o mare nedumerire. Rana se lipeste de gland din ce in ce mai mult. Acum, noapte cand am erectii ma ustura de mor, simt cum se despica piele... este normal??? Doctorul meu zice ca se lipeste si se dezlipeste de multe ori pana se vindeca total...

Ma poate ajuta cineva?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

In primul rand, trebuie sa intelegi ca procesul de vindecare dupa circumcizie poate varia de la persoana la persoana. Unele persoane pot experimenta o vindecare mai rapida, in timp ce altele pot necesita mai mult timp.

Despre ceea ce descrii, pare a fi un proces normal de vindecare, insa daca durerea persista sau se agraveaza, este important sa te adresezi din nou medicului. Se poate sa fie necesar un tratament suplimentar sau modificarea metodei de ingrijire a zonei operatiei.

In plus, ai grija la igiena zonei pentru a preveni potentiale infectii. Evita orice forma de activitate sexuala pana cand zona este complet vindecata.

Este totusi important sa discuti aceste simptome cu medicul tau pentru o evaluare profesionala corecta. Nu uita ca orice sfat primit online, inclusiv acesta, nu inlocuieste consultul direct cu un medic specialist.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/circumcizia-la-adulti_20162
https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/complicatii-si-probleme-dupa-o-interventie-chirurgicala_7288
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-ale-pielii--tesutului-subcutanat-si-muscular/infectiile-postoperatorii_13708