Modificari anormale dimensiunilor penisului peste 70 ani

Disfunctii sexuale masculine

Postata de Nanu_123 cu 10 ani in urma.

Va rog sa va exprimați opinia în legătură cu următoarele aspecte: tatăl meu are vârsta de 75 de ani și de putin timp în urma se confrunta cu o diminuare a dimensiunilor penisului (2-3 cm) astfel încât ii este foarte greu sa urineze din poziția stand în picioare pentru ca își uda pantalonii. In luna octombrie 2013 după efectuarea unor investigații medicul i-a spus ca nu are probleme cu prostata.
Va rog sa ma sfătuiți dacă este necesara prezentarea la un medic specialist sau este ceva normal pentru vârsta pe care o are.
Va mulțumesc și va doresc sa îmbătrâniți frumos!

Raspunsuri (4)

Dr. Mihaita Viorica Mihalceanu

acum 10 ani

Daca nu sunt si alte modificari asociate, (de exemplu pielea si mucoasa suptiate, lipsite de elasticitate, indurate, decalotare dificila) aspectele mentionate se datoreaza andropauzei si nu reprezinta o problema medicala propriuzisa. Efectuarea unui consult la dermatolog sau urolog sunt insa in masara de a stabili mai exact acest lucru.

Nanu_123

acum 10 ani

Doamna doctor, va mulțumesc, răspunsul dumneavoastră mi-a fost de mare folos pentru ca a readus liniștea mamei mele, care era foarte îngrijorată pentru sănătatea tatălui meu!
Va doresc multa sănătate!

Adrienne

acum 10 ani

La aceasta varsta, urinatul din pozitia sezand [ ca femeile ] este chiar indicat ,ajutand la preventia afectiunilor p***atei.

Nanu_123

acum 10 ani

Va mulțumesc, răspunsul dumneavoastră ne este de un real folos.
Am adresat întrebarea mea pornind de la faptul ca am observat ca tata de fiecare data când avea nevoie la toaleta își uda pantalonii fără să își dădea seama, pentru că din nefericire asa se întâmplă de la o anumita vârstă.
Toate cele bune!