mentinere erectie?

Disfunctii sexuale masculine Disfunctie erectila

Postata de kelloboss cu 7 ani in urma.

Buna, am 31 de ani, si de vreo doua luni am probleme cu erectia. De 6 luni am o prietena de care desi sunt foarte atras fizic au aparut unele probleme. Mai exact dupa ce o penetrez, penisul nu mai este 100% in erectie. Uneori se inmoaie doar putin, reusind totusi sa am o ejaculare, dar au fost cazuri cand erectia a disparut de tot. Situatia este foarte naspa atat pt mine ca si barbat, cat si pt prietena mea care simte ca nu ma atrage. Care ar putea sa fie cauzele, si mai mult ce as putea face sa tratez/evit pe viitoar aceste momente. Multumesc

Raspunsuri (1)

Dr Rares Ignat

acum 7 ani

In cazul in care exista erectii corespunzatoare in timpul somnului sau dimineata la trezire, e prezenta o probabilitate crescuta ca la baza situatiei sa stea o componenta psihica. Probabilitatea originii predominant psihice creste si mai mult daca instalarea problemelor de erectie a avut loc destul de brusc si nu gradual, cand simptomele sunt intermitente (exista erectii corespunzatoare ce alterneaza cu cele necorespunzatoare) si cand nu aveti factori de risc cardiovasculari semnificativi (ex fumat, excese alcoolice sau in privinta grasimilor)

Ac***a in vedere cele de mai sus, e optiunea dvs de unde incepeti abordarea problemei. Adesea problemele de erectie au cauze mixte (organice si psihice) si beneficiaza atat de tratamentele biologice cat si de interventia psihosexologului.

Dr Rares Ignat
psihoterapeut de cuplu-psihosexolog

mob: 0724232893 - www.sex-psi.ro