intrebare

Disfunctii sexuale masculine

Postata de stance cu 12 ani in urma.

am 30 de ani si paina acum aveam 3 -4 erectii spontane de cand sunt cu pesrsoana iubita acestea au sacazut la una maxim doua pe zi iar uneori am erectie partiala si a inceput sa scada si durata actului acum dureaza 5 - 6 min vreau sa stiu ce trebuie sa fac cat de grav e sa imi fac o programare la un medic urolog ?astept raspuns

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

daca exista o persistenta a tulburarilor erectile, ar fi indicat sa va adresati unui medic urolog . de cele mai multe ori cauzele unei disfunctii erectile la tineri este una psihologica: stress, oboseala etc. cauzele organice ale unei disfunctii erectile sunt: afectiuni endocrinologice, etilismul cronic,diabetul zaharat, afectiuni cardiovasculare, afectiuni prostatice

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

disfunctia erectila definita prin incapacitate de a obtine erectia pot avea atat cauze organice, cat si psihice (stress, oboseala, depresie). un psihosexolog va poate consilia in aceasta privinta.
cat priveste cauza organica, exista diverse afectiuni : endocrinologice, diabet zaharat, afectiuni prostatice,medicamente ca beta-blocante, afectiuni neuro-psihiatrice (depresia).