interpretare analize

Disfunctii sexuale masculine

Postata de Razvan12596587 cu 12 ani in urma.

Am avut disfuctii erectile si apetit sexual scazut si am facut un set complet de analize; au iesit in regula toate mai putin doua dintre ele:
1. LH - 14.61 (interval de referinta 1.14-8.75)
2. FSH - 18.93 (interval de referinta 1.37-13.58)

ar trebui sa-mi fac griji in privinta aceasta ?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi bine ca aceste analize sa fie comunicate medicului endocrinolog.
Crestere LH apare compensator in deficitul de hormoni androgeni (testosteron), iar cresterea FSH apare in afectarea spermatogenezei.Forme de hipogonadism inregistreaza astfel de modificari.