Erectie

Disfunctii sexuale masculine

Postata de madn28 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, am49ani si erectia a scazut de aprox. 1 an, cam la 75-80% si nu "mai tine"dupa finish, la asta adaugand si ejacularea precoce -preludiu de 5-10 min inclus. Ce ar fi recomandat, nu sufar de nicio boala, nu beau decat ocazional,nu fumez,constitutie atletica . Tensiune 14/8.Merci, cu respect

Raspunsuri (5)

Georgica001

acum 12 ani

Buna ziua,nu sunt medic dar pot doar sa mi dau cu parerea.probabil ca sexul este cu aceiasi persoana si asta va plictiseste,nu va mai starneste la fel cum facea odata.probabil sa fi avut vre1 eveniment neplacut in acest an care s va fi marcat intr un mod negativ si sa aveti acel gand infiripat in minte.recomandat,dupa mine,ar fi sa faceti un control medical sa vedeti daca chiar aveti probleme fizice,iar daca nu sunt puteti sa incercati niste consultatii psihologice.

madn28

acum 12 ani

Merci, dar nu e nimic din cele de mai sus ,tocmai invers

Georgica001

acum 12 ani

cand va masturbati erectia este la fel aveti aceleasi probleme?daca da cred k cea mai buna idee ar fi un control medical..

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Disfunctiile erectile pot avea o cauza organica sau una psihogena. Cea din urma este intalnita in 70% din cazuri la barbatul tanar (stress-ul , oboseala). Cauzele organice : boli cardiovasculare (ce necesita tratament cu beta-blocante, ateromatoza -depuneri de "placi de grasime" ), diabet zaharat,afectiuni endocrinologice, boli neurologice (scleroza in placi, boala Parkinson, accidente cerebro-vasculare), boli hepatice. Exista tratament cu inhibitori de fosfodiesteraza,alprostadil , injectare intracavernoasa cu papaverina sau prostaglandine.

madn28

acum 12 ani

Multumesc de raspuns d-na Irina,suna cam nashpa cele de mai sus si atunci intrebarea la ce dreaq o alimentatie sanatoasa si un program sanatos de 20 ani,fara porc ,fara grasimi,fara alcool samd,fara insemnand 5-10% din cele amintite.Numai munca nu se pune "fara".