Erectie nocturna

Disfunctii sexuale masculine

Postata de M.George cu 11 ani in urma.

Care ar fi explicatia ca in fiecare noapte mi se scoala penisul de 2....3 ori pe la ora 2 pe la 4 si apoi dimineata la 6 ma trezesc cu el sculat ?

Raspunsuri (4)

Dan

acum 11 ani

Bună! Ceea ce descrii tu este un semn clasic de sănătate sexuală. Erecția nocturnă este normală și naturală, și are rostul de a permite hrănirea și menținerea funcției erectile a penisului. Deoarece penisul este în general flasc și mai mic în decursul zilei, noaptea vasele de sânge din penis se umplu de sânge complet în mod periodic, pentru a asigura menținerea capacității lui de erecție. În lipsa acestor ”evenimente nocturne”, penisul s-ar putea, în timp, să se fibrozeze la dimensiunea flască (nu imediat, dar în timp lipsa utilizarii funcției erectile duce la restrângerea capacității naturale de erecție - la fel cum se întâmplă și cu mușchii care nu sunt folosiți regulat). Erecțiile nocturne regulate asigură că acest lucru nu se întâmplă. Este normal pentru orice bărbat să aiba aceste manifestări, deși nu toți le observă cu atenția cu care o faci tu. La orice consultație de sănătate sexuală vei fi întrebat dacă ai erecții nocturne/matinale. Dacă da, nu este nici o problemă fizică. Este totul în regulă!
P.S. Sunt medic psihiatru.

M.George

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns.

Utilizator11597470634

acum 3 ani

Buna vreau sa adaug și eu un comentariu, eu am avut aceleași simptome iar după un control medical amănunțios am depistat ca am PROSTATITĂ CRONICA. Ceea ce ma face sa scriu este faptul ca după administrarea antibioticului eu am revenit la somnul liniștit de dinainte...Concluzia mea este ca erectile nocturne (din punctul meu de vedere)au fost afectate și de PROSTATITA CRONICA.

Utilizator11706965266

acum 3 luni

Ce antibiotic ai luat