ejaculare precoce?

Disfunctii sexuale masculine

Postata de vasile. cu 13 ani in urma.

buna . Am o problema care m-a ingrijoreaza . De cateva luni am o prietena , si ne-am hotarat sa ne incepem viata sexuala , dar la prima incercare era dupa aproximativ o saptamana de la ultima masturbare si ciudat am avut o ejaculare in timpul preludiului dupa care m-am panicat si nu am mai avut erectie decat foarte putin. Dupa vre-o doua luni am facut a 2-a incercare dar re data asta cu masturbare inainte si rezultatul a fost acelasi si chiar dak incercam sa obtin o erectie suficient de puternica pentru a avea un act sexual obtineam o alta ejaculare. Ce se intampla ? Si ce pot face in privinta asta? Multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Psih.dr.Gabriela Marin

acum 13 ani

Vasile,
Asa cum tu ai spus, erectia sp***a se datoreaza faptului ca te-ai panicat. Starea de teama - frica sau anxietate- diminueaza prin intermediul mecanismelor psihice si hormonale implicate cantitatea de sange care ajunge la nivelul penisului si deci implicit gradul de erectie.
Deasemenea, starea de teama si anxietate determina si aparitia ejacularii precoce. Solutia? Renunta la teama.
La ejacularea precoce contribuie si reflexul ejaculator rapid capatat in urma practicii masturbarii. Solutia? Ok, sa te masturbezi daca nu ai o partenera stabila- sau daca nu ti-ai inceput inca viata sexuala, dar fa eforturi si rezista cat mai mult pana sa ejaculezi. Cunoaste-ti corpul si nivelul de excitare astfel incat sa poti constientiza punctul non-retour - gradul de excitatie de la care ejacularea devine iminenta.
Poti citi numeroase carti pe tema asta, iti recomand " Placerea sexuala" de la editura Kondily.
Mult succes:)