disfunctie sexuala sau altceva?

Disfunctii sexuale masculine Disfunctie sexuala indusa de SSRI

Postata de xxxxxx74 cu 13 ani in urma.

am 36 de ani, am probleme cu erectia cu persoana iubita. Mentionez ca sunt casatorit, 2 copii, imi functioneaza normal cu sotia dar nu si cu persoana iubita. Mai exact imi moare la intrare.De ce?Cui sa ma adresez?Ce medic sa consult?Va rog sa ma ajutati. Va multumesc.

Raspunsuri (9)

o femeie

acum 13 ani

Ti se intampla tocmai pentru ca iubita nu p***ancide cu sotia.probabil ai mustrari de constiinta si de aceea ti se intampla. Acum ti se intampla numai asta, dar cand vei fi descoperit va fi vai de capul tau. O sa-ti pierzi familia pt cine stie fe fufa, iubita cica. O femeie care umbla cu un barbat casatorit nu merita mare lucru. Cu ea te vei alege, asta daca va vrea sa ramana cu tine. Daca nu faci fata s-ar putea sa-si gaseasca pe altcineva. Ori daca nu ai suficienti bani...Cine alearga dupa 2 iepuri, pateste multe.

Iuli

acum 13 ani

Daca femeia iubita nu e sotia, poate trebuie sa devina ca sa functionezi normal. Sau poate trebuie sa renunti la ea, si sa ramai cu sotia. Oricum fa o alegere pentru ca asa nu tine. Este o problema pe fond psihic. "O femeie" ti-a raspuns perfect.

ancateo

acum 13 ani

asa-ti trebuie!

Psih. Delia Aldescu

acum 13 ani

Problema pare a intra in categoria complexelor psihosexuale ce deriva din valorile modelului sociocultural, a incalcarii unor norme sociale sau religioase cu privire la familie sau un complex de pierdere a virilitatii.
Ac***a in vedere ca nu ai dat detalii despre ce simti si ce crezi, nu putem lansa decat ipoteze ce pot fi verificate intr-un proces psihoterapeutic. Starea de destindere psihica si fizica, starea de dispozitie si de satisfactie atat de necesare unei dinamici sexuale de succes lipseste din diverse motive, posibil ca pers. iubita sa nu se comporte ca si sotia in pat. O idee deja lansata aici este cu privire la o inconstienta culpabilitate fata de sotie si copii sau o alta idee - nevoia de a diferentia raporturile sexuale cu sotia versus iubita, in mod clar favorabile sotiei, astfel incat acest lucru nu poate ameninta casnicia.
Raman posibile si alte cauze, precum pot fi negate si cele enuntate deja.

Psih.dr.Gabriela Marin

acum 13 ani

XXX 74,
In general problemele de erectie apar pe un fond de teama, anxietate, stres. In cazul tau, aceasta se poate datora credintelor tale legate de relatia cu noua partenera cum ar putea fi sentimentul de culpabilitate pe care ti-l da incalcarea unor valori morale legate de familia ta (fata de sotie si de copii ) sau eventual sentimentului de teama ( de nesiguranta personala) in fata iubitei. Ai putea gandi ca ea este prea tanara, prea grozava, ca poate nu-i faci fata, etc.
Tu personal cum te simti, ce simti cand esti cu iubita?
Daca vrei sa te adresezi unui specialist recomandarea mea este sa te adresezi unui psihoterapeut din zona in care locuiesti, cu specializare si in terapia sexuala.
Mult succes !

ELENA DIN ARAD

acum 13 ani

SOTUL MEU ARE ACEEASI PROBLEMA CA SI DOMNUL DE MAI SUS,SUNTEM CASATORITI DE 20 DE ANI ,AVEM 2 COPII,FARA PROBLEME GRAVE IN CASNICIE,DAR ACUM EL NU VREA SAU POATE E PREA MANDRU CA SA CEARA AJUTORUL,VA ROG SA NE INDRUMATI CE SA FACEM EFECTIV NU STIU DE UNDE SA INCEPEM.VA MULTUMESC

Psih.dr.Gabriela Marin

acum 13 ani

Impotenta are mai multe cauze, iar unele dintre ele pot fi organice. Cum ar fi de ex: inflamatia prostatei, hipertens arteriala, diabet, etc.
Din ce ne-a povestit dl XXX, a reiesit ca dsul are probleme de erectie doar in anumite situatii si acest lucru ne-a facut sa tragem concluzia ca problema dsului este de natura psihica.
In cazul dv va recomand sa incepeti cu un set de investigatii clinice - contactati medicul de familie si un urolog pt a scoate din culpa eventualele afectiuni fizice. Apoi adresati-va unui psihoterapeut cu specializare si in terapia sexuala.
Mult succes!

Grig15

acum 13 ani

Functia sexuala e o functie ca si orcare alta a organismului cand nu mai merge trebuie tratata cu seriozitate in primul rand consult medical de specialitate

Utilizator11587852007

acum 4 ani

Bună ziua , am 26 de ani și âncerc de aproape foarte multă vreme să am o relație cu viitoarea soție și nu merge pentru că intră ân vagin moare dece și ce sfat âmi dați să nu mai am această problemă vă rog să mă ajutați mulțumesc