Cum rezolv lipsa erectiei?

Disfunctii sexuale masculine

Postata de MembruMobileAppcatalinserban195 cu 6 ani in urma.

Buna ziua ! Am ales acest site pentru a-mi rezolva o problema ce nu imi da pace. Desi am doar 17 ani, nu mai sunt capabil de a avea sau mentine o erecție. Mentionez ca ma masturbez de la 13 ani aproape in fiecare zi, iar in ultima vreme cam de 2 ori pe săptămână. Totul a fost bine pana am incercat sa am contact sexual cu prietena mea. Acesta a fost prima mea experiență si am fost destul de stresat. In momentul in care voiam sa pun prezervativul, erectia s-a dus aproape complet si de la momentul ala au inceput problemele.... Nu mai am erectii dimineață si desi am rarit masturbarea la 2 dați pe saptamana, erectia nu mai este 100% ca înainte. Nu mai pot obtine erectie de la stimuli pe care ii aveam inainte si nici de la atingerile si prezenta iubitei. Sunt tentat sa renunt de tot la masturbare daca asta imi va rezolva problema cu partenera cu care nici nu mai am curaj sa incerc ceva.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru un diagnostic complet va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-masculine/tulburari-de-erectie_686

MembruMobileApp1522303835

acum 6 ani

Salut, folosesti pornografie cand te masturbezi?
Daca da, aceasta ar putea fi cauza. Ai cea ce americanii numesc PIED (porn induced erectile disfunction) sau mai pe romaneste disfunctie erectila indusa de pornografie. Ti-ai conditionat sexualitatea la pixelii de pe ecran si creierul tau nu mai stie cum sa reactioneze (nu mai reactioneaza) in cazul unui partener real.
Solutia este sa renunti la pornografie. Unii pentru a se recupera mai repede renunta si la orgasm pentru o perioada de 3 luni, insa perioada este una arbitrara. Recuperarea depinde de mai multi factori: de cat de devreme ai inceput sa folosesti pornografia, cat de des etc. Desigur cu cat ai inceput mai devreme refacerea dureaza mai mult.
Ideea este sa renunti la pornografie si masturbare pt. cel putin 3 luni de zile si vezi care este diferenta si bineinteles daca nu vrei sa mai ai un penis in “limp mode” sa te feresti de orice stimul sexual artificial.
Resurse utile: adresa_web_filtrata /watch?v=I0dDLWGMhUo
adresa_web_filtrata /watch?v=wSF82AwSDiU
adresa_web_filtrata