Tratament pentru reducerea libidoului- intreruperea vietii sexuale

Disfunctii sexuale feminine

Postata de cristalina1983 cu 8 ani in urma.

Sunt o femeie de 33 ani, cu un copil de 7 ani si o viata sexuala normala pana acum 2 ani. Sotul este impotent-iremediabil , asa incat caut cu disperare un tratament-medicament care sa-mi reduca total libidoul ,dorinta sexuala. Mentionez faptul ca de 2 ani nu am avut viata sexuala ...asa incat va rog ajutati-ma sa nu mai am niciodata la fel ca sotul meu. Psihic am rezistat bine, cel mai important organ sexual este creerul dar ...sunt OM. Rog un raspuns la problema mea. Multumesc.

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Buna ziua! Deoarece creierul este cel mai important organ, dupa cum chiar dvs spuneti, va sugerez sa apelati la un psihoterapeut. Psihoterapia cognitiv-comportamentala raspunde (si) nevoii dumneavoastra de reajustare a unor nevoi si comportamente.
Toate cele bune!

Dr Rares Ignat

acum 7 ani

Imi pare rau pentru situatia prin care treceti Cristalina Ai dreptate, cel mai important organ sexual e creierul si tocmai de aceea chiar si in cazurile de “impotenta iremediabila” e folositor ca sexualitatea unui cuplu sa nu fie considerata ‘un caz inchis’, fara sanse de a mai ajunge la o satisfactie sexuala. Iti sugerez sa apelati la o terapie de cuplu care sa redefineasca sexualitatea si intimitatea voastra, pornind de la noile conditii.

Dr Rares Ignat
psihosexolog – psihoterapeut de cuplu