scad anticonceptionalele libidoul?

Disfunctii sexuale feminine

Postata de shinninglikeastarr cu 13 ani in urma.

buna seara, am 23 de ani si am observat ca de cand iau anticonceptionale am din ce in ce mai putin chef de sex, dak inainte nu puteam sa stau mai mult de 2-3 sapt acum ar putea trece linistit si cateva luni....si e cam aiurea pt ca incepe sa devina o problema, ma excit f greu... anticonceptionale iau de vreo 3 ani...si sincer m-am si scarbit de ele...dar ginecologul mi-a recomandat sa le iau fara intrerupere pt k am cva chisturi ovariene. ce ma sfatuiti?

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Se stie ca un efect secundar al anticonceptionalelor este scaderea libidoului. Mi s-a intamplat si mie si altor femei. Eu am avut probleme mari de la AC, chiar daca intr-adevar mi-au trecut chisturile. Am inca si acum un nodul la san de la ele.
Oricum anticonceptionalele nu se recomanda de catre ginecolog ci de endocrinolog, dupa analize hormonale+ecografie facute din 6 in 6 luni cel putin, daca nu din 3 in 3 luni. Informeaza-te si ia o decizie.

Psiholog Jeni Chiriac

acum 13 ani

Este adevarat ca unele contraceptive orale pot avea acest efect secundar, insa iti pot atrage atentia asupra diferentei intre libidou si atractie sexuala. Tu poti consulta medicul specialist care ti-a recomandat contraceptivul oral ca tratament, sa iti recomande un alt preparat hormonal plecand de la fisa ta medicala/anamneza.
Pana atunci, jongleaza intre cele doua si joaca-te un pic cu atractivitatea sexuala care are darul de a potenta/creste libidoul, preludii mai lungi...joculete...fantezii...surprize...