Problemele cu intirzierea ciclului menstrual continua,sau deja e vorba de o sarcina?

Disfunctii sexuale feminine

Postata de anonimka221290 cu 11 ani in urma.

De obicei imi intirzie ciclul menstrual,insa in ultimul timp asta ma ingrijoreaza. In ultimile 3 luni am folosit 3 pastile de escapele(cite 1 pe luna sigur). Trebuia sa am menstruatia pe data de 23.05.12,dar nu am avut.Am luat o pastila de escapelle imediat dupa contact, si dupa 7 zile, pe data de 30.05.12 am avut singerari citeva zile(ciclul). Am stat fara griji pina iar a venit data de incepere a ciclului 30.06.12,si ciclul iar nu a venit.si nici semne ca ar putea sa apara.Am avut un contact sexual pe 20.06.12 dupa care am luat un escapelle. Iar pe 22.06,in timpul actului sexual am avut dureri insuportabile in interior.Dupa regula si dupa calendarul ciclului intre 27 - 30iunie trebuia sa vina ciclul.Insa deja este 06.07.12 si de ciclu nici nu sunt semne(dureri abdominale ca de obicei nus). Am scurgeri de un lichid de culoare alba uneori. Ma intreb daca pastila a fost ineficienta si sunt insarcinata,ori imi este tulburat ciclul menstrual,mai ales ca in timpul ultimului act,cum am zis mai sus,am avut dureri in partea stinga a abdomenului.. :(

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Administrarea de anticonceptionale este urmata, de cele mai multe ori, de tulburari ale ciclului menstrual. Nu se recomanda administrarea repetata a anticonceptionalelor de urgenta, in asfel de situatii fiind indicata o alta metoda de contraceptie.
Intarzierea ciclului menstrual poate fi consecinta tulburarilor hormonale date de anticonceptionale, de o eventuala afectiune inamatorie pelvina sau de sarcina.
Este recomandat sa efectuati un consult ginecologic.