Polyginax

Disfunctii sexuale feminine

Postata de zuzazuza93 cu 9 ani in urma.

Buna seara! Am o cistita + o anexita, un ovar de 44mm,asa...Ummm, mi s-au prescris o droaie de medicamente, printre care Polyginax. Acolo , pe prospect, scria ca se utilizeaza tampoane interne (eu credeam ca pt a nu pata lenjeria) si am folosit tampoane normale (2 zile) si nu, nu eram la menstruatie. Azi n-am mai folosit. Ce ma fac? Acum m-am uitat pe net si am vazut prospectul complet. Va rog din suflet, spuneti-mi ce as putea pati :-s mi-e ffffff frica :-ss

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Nu ar trebui sa iti faci griji daca ai utilizat tampoane normale in loc de cele medicinale. Polyginax este un medicament sub forma de ovule. Este posibil ca ovulele sa fi fost eliminate mai repede datorita utilizarii tampoanelor, ceea ce ar putea duce la o eficacitate redusa a tratamentului.

Cel mai bine este sa discuti cu medicul tau ginecolog pentru a vedea daca este necesar sa repeti tratamentul sau nu.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/cistita-cauze-simptome-tratament-si-preventie_18789
https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cistita-care-sunt-semnele-factorii-de-risc-si-tratamentuli_15030
https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/boli-ale-aparatului-genital-feminin-generalitati-vaginita-metrita-anexit_1100