orgasm absent

Disfunctii sexuale feminine

Postata de nikolas67 cu 13 ani in urma.

Am 42 de ani si iubita mea are34.Ne cunoastem de putin timp, o luna.Am facut tot ce este posibil ca sa aiba un orgasm.Partida de sex dureaza 40-45 de minute,sex oral,stimulare clitoridiana,discutii despre orgasmul ei care se lasa asteptat,etc. Mi-e frica sa nu isi doreasca cantitate si nu calitate.Deja 3 partide a 40-45 de minute e ceva epuizant si imi doresc sa se termine mai repede stresul pentru ca asta nu mai este placere.Se pare ca nici cu partenerii din trecut nu a avut prea mare succes in obtinerea orgasmului. Din cate mi-a spus ea ar sti ceva despre orgasm mai mult din povestile prietenelor. Ce e de facut pana cand sexul cu ea nu va deveni al dracu de plictisitor pentru ca deja a inceput sa fie obositor.

Raspunsuri (4)

Psiholog Jeni Chiriac

acum 13 ani

Aceasta este alegerea dvs personala, daca alegeti ca sexul cu iubita dvs sa devina anost si obositor. In primul rand dvs ii puteti transmite foarte mult din starea de discomfort resimtita din acest motiv. Orgasmul este responsabilitatea ei prin asumarea placerii si dorintei de a "lupta" pt orgasm, apoi autoexplorarea, activarea punctului G prin autostimulare sau cu ajutorul dvs in sesiunile de petting sau cu ajutorul unui vibrator in cautarea propriei placeri sexuale.
Ii recomandam consiliere psihologica pe aspecte sexuale...

Psih.dr.Gabriela Marin

acum 13 ani

Nikolas,
Din ce povestesti, sexul a inceput deja sa devina obositor pentru tine.
Ce paradox ! Cand toata lumea face sex de placere:)
Cred ca este aici o greseala de abordare din partea ta. De scop.
Deduc ca in acest moment scopul tau nu este sa va simtiti bine - cu sau fara orgasm- ci efectiv sa-i generezi TU starea de orgasm. Ce legatura are asta cu nevoia ta de performanta? Iti reproseaza ea ca nu a atins orgasmul? Iti impune ea durata actului sexual?
Este posibil ca increderea ta in tine sa depinda de recunoasterea de catre partenera a performantelor tale sexuale? Sau ca valoarea ta sa depinda de nr orgasmelor ei?
Gandeste-te la asta si poate ai sa gasesti raspunsul cum de ai reusit sa obosesti in doar o luna de zile :)

nikolas67

acum 13 ani

Da...in fine cred ca nu am fost inteles...Nu-mi doresc decat sa se simta bine cu mine in pat si nu numai.Experienta este destula.Si stres cred in aceiasi masura,dar...asta e. De cat timp ai nevoie sa ajungi la orgasm? Eu nu am nevoie de performanta am mai spus.Deviza mea este-CALIATE NU CANTITATE. Cred ca nici nu ai citit cu atentie postarea mea.Si DA imi doresc sa ii provoc orgasme care s-o faca sa-i tremure si ultimul fir de par.Si sa stii ca am inceput sa reusesc...

Psih.dr.Gabriela Marin

acum 13 ani

Asta e o veste buna. Mult succes in continuare!