lipsa menstruatiei

Disfunctii sexuale feminine

Postata de geagea88 cu 13 ani in urma.

de ce natura ar putea fi lipsa menstruatie pe o perioada de vro4 luni,nu sarcina

Raspunsuri (5)

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

geagea88

acum 13 ani

asta mi se intampla de vreo 3 ani si nu mai suport ,imi doresc un copil

Iuli

acum 13 ani

Consulta un medic ENDOCRINOLOG. Ai o dereglare hormonala.

Medic Epuran

acum 13 ani

Cauzele amenoreei (de tip secundar - lipsa menstruaţiei după existenţa unor cicluri regulate) pot fi variate:
- contraceptivele - unele femei care utilizeaza pentru contraceptie pilulele orale pot avea unele tulburari ale ciclurilor menstruale. La oprirea contraceptivelor orale pot trece intre trei si sase luni pana la restabilirea ciclurilor menstruale regulate si ovulatia normala
- medicamentele - o serie de medicamente pot altera ciclul menstrual precum antidepresivele, antipsihoticele, chimioterapicele anticanceroase, cortip***azii, etc.
- stresul - stresul mintal poate altera temporar functionalitatea normala a hipotalamusului – structura neurologica cu rol in reglarea si controlul intregului sistem endocrin, a secretiilor de hormoni ai glandelor si implicit a ciclului menstrual.
- bolile cronice - este cunoscuta o instalare a amenoreei in bolile cronice grave. In anumite cazuri acest simptom poate fi la debutul bolii.
- greutatea scazuta a corpului - greutatea corporala prea mica poate fi urmata de intreruperea sintezei normale a mai multor hormoni si ca urmare afectarea ovulatiei si menstruatiei (în caz de anorexie, bulimie)
- efortul fizic excesiv
- menopauza prematura
- tulburari in functionalitatea normala a tiroidei - afectiuni ale glandei tiroide sunt frecvent implicate in afectarea ciclurilor menstruale.
- tumorile glandei pituitare - tumorile benigne ale acestei glande endocrine
- leziunile uterine

alina

acum 8 ani

Cautam colaboratori pentru publicare anunturi
Se lucreaza comod de acasa maxim 3 ore pe zi, in functie de abilitati
Cerinte: - necesar calculator
- conexiune internet
- rabdare
- cunostinte minime PC
- seriozitate
- perseverenta
- atentie la detalii
Nu este necesara experienta.
Instruire gratuita oferita sub forma unor lectii prin email.
Veti trece mai intai prin instruire apoi daca doriti, o sa incepeti sa lucrati.
Program part-time.
Acest proiect vizeaza piata americana a cartilor electronice.
Pt informatii trimiteti textul ,,info’ la adresa de email: [email protected]. Oferim si solicitam seriozitate!