hiperandrogenism, dar ciclu regulat??

Disfunctii sexuale feminine

Postata de Miruna1692225 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

de ceva vreme imi cade f mult par (acum un an de zile, in urma analizelor, a iesit androstendionul f mare- 22, insa nu am chisturi ovariene). am urmat terapia cu yaz, care mi-a facut bine, timp de 7 luni, apoi am intrerupt pt a urma terapie naturista. dupa vreo 3 luni problema a revenit, dar de data asta este testosteronul liber mare, 0,088, iar androstendionul si restul hormonilor inclusiv tiroidieni sunt ok.
imi puteti recomanda o alta solutie in afara de contraceptive? as vrea sa rezolv problema o data pt totdeauna.
Multumesc.

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 12 ani

Nu exista alta solutie in afara de cea prescrisa de medicul endocrinolog.