ganglion din cauza dereglarii hormonale?

Disfunctii sexuale feminine

Postata de adriannnna cu 14 ani in urma.

de vreo 2 saptamana mi''''au aparut 2 mici umflaturi la axia stanga,au fost rosii si dureroase,acum sunt doar ca niste bilutze atunci cand le pipai altfel nu ma deranjeaza,in schimb de 2 zile mi''''a aparut o a treia umflatura ca e mai mare decat primele 2,mult mai umflata si ma doare mai tare.imi este tare frica...:-ss sfaturi?

Raspunsuri (3)

Psiholog Jeni Chiriac

acum 14 ani

este nevoie urgent de consult specializat, poate fi vorba de o inflamare a ganglioniloringhinali care de obicei avertizeaza asupra existentei unei infectii prezente in organism,in special zona genitala, dar nu numai

Psih. Catalina Dragulanescu

acum 14 ani

Buna Adriana.
Ganglionii se inflameaza intotdeauna in pereche (daca se umfla in stanga, se umfla si in dreapta) ! Pentru a fi insa absolut linistita, poti consulta un endocrinolog (poti cere un sfat specializat si pe forumul Asociatiei pentru Medicina Sexualitatii din Romania - www.amsr.ro). Ceea ce ai tu suna mai degraba a avea legatura cu epilatul axilei, cu vreun iritant local (de exemplu deodorantul sau alt produs cosmetic). Ar putea fi, cel mai probabil, ceva dermatologic. Deci, intai la dermatolog si apoi la endocrinolog. Toate bune !

Alina

acum 11 ani

Buna ziua , de cateva zile mi.a aparut in partea dreapta un ganglion (in zona vaginului) nu stiu exact cauza ,dar e a 3-a oara cand imi apare la interval de jumatate de an.La atingere ma doare si chiar nu pot sta pe scaun ...Imi puteti spune mai multe despre asta ? Va multumesc!