Gabriela maria ?

Disfunctii sexuale feminine

Postata de Gabriela maria cu 8 luni in urma.

De ce nu mia venit menstruatia 13 zile

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Motivul pentru intarzierea menstruatiei poate fi diferit in fiecare caz. Cu toate acestea, exista mai multe motive comune pentru intarzierea menstruatiei, precum:

1. Stresul: Situatiile tensionate pot afecta ciclul menstrual.
2. Schimbarile in greutate: Cresterea sau scaderea in greutate brusca poate influenta ciclul menstrual.
3. Dezechilibre hormonale: Schimbarile hormonale pot perturba ritmul ciclului menstrual.
4. Anemie: Deficitul de fier poate provoca intarzierea menstruatiei.
5. Sarcina: Daca exista posibilitatea sa fii insarcinata, este posibil ca intarzierea sa fie rezultatul acestui fapt.

Daca intarzierea menstruatiei persista sau daca prezinti si alte simptome neobisnuite, recomandam sa consulti un medic ginecolog pentru o evaluare adecvata.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859