exista sansa sa fi ramas gravida ?

Disfunctii sexuale feminine

Postata de MembruMobileApp312732 cu 7 ani in urma.

A doua zi dupa ciclu am facut sex neprotejat cu iubitul meu iar el a ejaculat in mine . E posibil sa fiu insarcinata ?

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 7 ani

Exista "metoda calendarului": din prima zi de ciclu numeri 10 zile (daca a inceput pe data de 1, atunci pana pe data de 10 - ) este perioada nefetila: sansele de a ramane insarcinata sunt minime. Urmatoarele 10 zile sunt fetile (pana pe data de 20, conform exemplului dat), iar dupa aceea urmeaza din nou o perioada "linistita". Acum, sigur ca depinde daca ai un ciclu regulat sau nu; oricum, pentru siguranta este bine sa te feresti dupa primele 7-8 zile, inainte deci de a ajunge la cea de a zecea zi. Te sfatuiesc sa nu iei anticonceptionale, deoarece produc in timp tulburari de coagulare care duc la AVC. Totodata, vorbeste clar cu prietenul tau si varianta in care ramai insarcinata... vezi cum gandeste, cum se implica in relatia voastra.
Toate cele bune!