Exces Estradiol

Disfunctii sexuale feminine

Postata de LMC cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
In ziua 14 a ciclului menstrual am efectuat urmatoarele analize :
Estradiol = 3621 pmol/L,
FSH = 3.3 mUI/mL,
LH =9.8 mUI/mL,
Prolactina 234 ui/ml,
Testosteron = 1.04 nmol/L.
va rog sa-mi spuneti ce parere aveti despre valoarea estradiolului (din punctul meu de vedere este foarte mare), ce reprezinta?

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Nu ati scris si intervalul de referinta al acestor analize ( limite normale)- care variaza de la un laborator la altul.

LMC

acum 10 ani

Aveti dreptate.
FEMEI - faza foliculara 46-607;ovulatie 315-1828; faza luteala 161-774.
Nu am o menstruatie regulata (la aproximativ 36 de zile)
Mentionez ca iau Costylbegyt pentru stimulare ovariana.
Multumesc anticipat!

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Estradiolul este intr-adevar marit, Ati specificat ca sunteti in tratament cu costilbegyt - ce determina cresterea estradiolului. Asadar, aceasta crestere este pusa pe seama medicamentului.

LMC

acum 10 ani

va multumesc!