dureri la contact sexual

Disfunctii sexuale feminine

Postata de RALUCA ELENA cu 14 ani in urma.

Buna ziua,
Am fost la dr ginecolog si mi-a recomandat pentru dureri in timpul actului sexual un gel de uns in interior gleitgeleten parca se numea. A zis ca trebuie sa ma dau la fiecare contact sexual. Interiorul unei femei stiu ca are capacitatea de autocuratare. Stiu ca atatea spalaturi chiar si fie numai cu apa, in interior nu sunt bune. Intrebarea este trebuie sa ma spal la fiecare contact cu irigatorul ca sa curat gelul? Sau gelul pot sa il dau si daca nu am contact? Lamuriti-ma cum se foloseste!

Raspunsuri (12)

raluca

acum 14 ani

Pai ar fi bine sa te dai cu gel doar in momentul cand ai contact. Nu e bine sa folosesti irigatorul. Numai bine

Citat:
Buna ziua,
Am fost la dr ginecolog si mi-a recomandat pentru dureri in timpul actului sexual un gel de uns in interior gleitgeleten parca se numea. A zis ca trebuie sa ma dau la fiecare contact sexual. Interiorul unei femei stiu ca are capacitatea de autocuratare. Stiu ca atatea spalaturi chiar si fie numai cu apa, in interior nu sunt bune. Intrebarea este trebuie sa ma spal la fiecare contact cu irigatorul ca sa curat gelul? Sau gelul pot sa il dau si daca nu am contact? Lamuriti-ma cum se foloseste!

RALUCA ELENA

acum 14 ani

Multumesc frumos pentru raspuns. Vreau sa mai intreb ceva. Eu folosesc contraceptive mercilon si sotul meu mai ejaculeaza din cand in cand in mine. Asta numai in momentul in care avem amundoi orgasm in acelasi timp. Si se intampla destul de des, cel putin de 2 ori pe saptamana. E normal sa ma curat in interior cu irigator sau nu?

raluca

acum 14 ani

Daca folosesti contraceptive nu ai de ce sa-ti faci probleme, cat despre acest irigatoru sunt pareri pro si contra. Parerea mea este sa nu-l folosesti atat de des pentru ca poti ajunge la infertilitate sau rani pe col si nu este bine. Pe curand

Citat:
Multumesc frumos pentru raspuns. Vreau sa mai intreb ceva. Eu folosesc contraceptive mercilon si sotul meu mai ejaculeaza din cand in cand in mine. Asta numai in momentul in care avem amundoi orgasm in acelasi timp. Si se intampla destul de des, cel putin de 2 ori pe saptamana. E normal sa ma curat in interior cu irigator sau nu?

RALUCA ELENA

acum 14 ani

Pai adica eu ce sa fac? Sa raman cu sperma in interior? Stiu ca nu am de ce sa imi fac probleme dar sa inteleg ca interiorul meu se curata singur cum am banuit?Eu cand ma spal in interior o fac numai cu apa calduta. Inca nu sunt lamurita cu cat de des trebuie sa ma spal in interior. Sper sa nu fiu prea insistenta si stresanta.

Psiholog Jeni Chiriac

acum 14 ani

durerile la contact sexual pot avea diferite cazuri
gelul pe care vi l-a recomandat d-nul doctor are un rol deosebit in lubrifierea locala si facilitarea penetrarii fara durere
prin urmare dvs va puteti spala dupa ce faceti sex, puteti folosi infuzii cu galbenele si pelin
ideea este ca dvs aveti nevoie de consiliere sub acest aspect si prin urmare este indicat sa consultati un specialist psihoterapeut in probleme sexuale/de dinamica sexuala.
puteti suna la numarul 0721 639 019, psiholog jeni chiriac

Adrienne

acum 14 ani

Da !, medicii ginecologi recomanda un dus intravaginal pe luna. Vaginul are puterea de a se curata singur,prin acele scurgeri vaginale, normale. In afara de eventuale raniri cu irigatorul, aceste spalaturi, indiferent cu ce plante sau numai apa se fac, produc un dezechilibru al florei bacteriene intravaginale, la modificarea Ph-uli, ceea ce duce la o vulnerabilitate crescuta in fata infectiilor. Dupa contactul sexual ,este de ajuns o spalatura cu apa si sapun, exterioara.

RALUCA ELENA

acum 14 ani

Multumesc frumos pentru raspuns.M-am lamurit cu dusurile intravaginale. Am fost la dr si pe langa gelul de uns la fiecare contact mi-a dat sa iau flamexin (antiinflamator). Numai ca eu nu pot sa il iau din cauza ca este contraindicat la colita.Cum de altfel orice antiinflamator este contraindicat. Ce altceva as putea face sau lua?

Adrienne

acum 14 ani

Nu i-ai spus medicului aceasta problema ? Exista si comprimate efervescente,avantajul fiind ca,se dezintegreaza rapid in apa si se absoarbe imediat,intrand rapid in actiune. Astfel, contactul substantei active cu mucoasa gastrica este extrem de redus. Efectul analgezic este rapid si intens, comparabil cu cel obtinut dupa administrarea unui antiinflamator injectabil.

RALUCA ELENA

acum 14 ani

Citat:
Nu i-ai spus medicului aceasta problema ? Exista si comprimate efervescente,avantajul fiind ca,se dezintegreaza rapid in apa si se absoarbe imediat,intrand rapid in actiune. Astfel, contactul substantei active cu mucoasa gastrica este extrem de redus. Efectul analgezic este rapid si intens, comparabil cu cel obtinut dupa administrarea unui antiinflamator injectabil.

Buna,

Asta am aflat dupa ce am cumparat flamexinul si dupa ce am citit prospectul. Cand mi-am dat seama ca nu il pot lua am sunat dr si i-am spus. Mi-a confirmat ca este contraindicat la afectiunea mea si mi-a zis sa nu mai iau deloc. Daca aceste efervescente sunt bune zi-mi si te rog cum se numesc ca sa le si cumpar.

Adrienne

acum 14 ani

Este vorba tot de Flamexin, dar sub forma de comprimate efervescente. Dar m-am uitat si eu pe net la prospect si nu am vazut ...contrainticatii la colon iritabil. Asa ceva am si eu dar nu am probleme la antiinflamatoare, de orice fel, mai repede gastrice, insa luate dupa masa, este ok. Daca ai probleme nu lua si vezi intai cum te simti numai cu gelul. Stiu ca cele mai bune sunt din gama Multi- Gyn,de la Bioclin,se gasesc doar in farmaciile Sensiblu, este un lubrefian si unul pt. alte probleme ca atrofii vaginale, iritatii, scurgeri, miros urat si altele, pe baza de :aloe vera, galbenele si musetel. Acesta se numeste Actigel si are rol si de lubrefiere.

RALUCA ELENA

acum 14 ani

Multumesc frumos Katy, vad ca esti foarte informata in domeniu. Imi esti de mare ajutor. Pupici.

kosty

acum 14 ani

durery yn tympul actului sexual de ce