Dureri in timpul actului sexual

Disfunctii sexuale feminine

Postata de membru309856 cu 7 ani in urma.

Voi incepe prin a spune ca la cateva luni dupa ce mi-am inceput viata sexuala, as fi racit la ovare, conform medicilor ginecologi la care am fost.
Mi-a fost spus ca as avea "congestie pelvina" daca nu ma insel, iar din aceasta cauza am dureri in timpul actului sexual.
Pe langa asta, eu am si niste dureri insuportabile in timpul menstruatiei, din cauza carora am si ajuns la urgente, dar sa trecem peste.
Mi s-a prescris tratament cu anticonceptionale, ovule si supozitoare.
La 5 sau 6 zile dupa ce m-am apucat de anticonceptionale am renuntat la ele. Imi era rau, ameteala, dureri de cap, varsaturi, pete (care probabil sunt cheaguri) imi apareau pe picioare, una dupa alta, sensibilitatea sanilor marita, lipsa de orice, nervozitate, etc. Am sunat-o pe doctora, era in concediu, nu am putut da de dansa, prin urmare am intrerupt tratamentul pentru ca nu mai puteam rezista pastilelor.
De atunci alta problema, scurgeri incontinuu.
Poate nu le-am explicat exact cum trebuia, sunt mai multe probleme si le-am pus pe toate aici cum am apucat.
Daca aveti vreun sfat, idee, ceva, o lamurire, o vorba, orice, as aprecia! Multumesc frumos

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 7 ani

Buna, membru309856! Nu stiu de unde esti, ca nu ai spus. Oricum, iti recomand sa il cauti pe dnul Prof. Dr. Herghelegiu - era la Spitalul Sanador. Dupa ce esti rezolvata dpdv fizic, daca durerile continua in timpul actului sexual, adreseaza-te unui psihoterapeut - repet, daca toate cauzele de ordin somatic au fost excluse. Sanatate si succes!