dureri de sani

Disfunctii sexuale feminine

Postata de soveja cu 12 ani in urma.

Buna ziua, sunt o femeie de 57 de ani, iar de 11 ani sunt in menopauza; desi ecografia de san si mamografia sunt bune, am dureri de sani si sunt mai umflati decat erau inainte; ce-as putea avea.

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Mastodinia (durerea de san) se caracterizeaza prin dureri si tumefiere a sanilor (marirea volumului acestora din cauza unei infectii, a unei traume etc.) ce se succed ciclic, premenstrual . este necesara o anamneza completa (caracterele durerii, semnele asociate - tumefactie mamara, scurgeri mamelonare, antecedentele personale si familiale), examenul clinic al glandelor mamare, toate acestea realizate de un medic ginecolog, eventual o ecografie mamara, ulterior va recomanda tratamentul adecvat (pe baza de progesteron/ estroprogestative, vitamina E).

Irina

acum 9 ani

Vai de tine doctorița fără cap..nici nu citește ca femeia e la menopauza..Scrii p***ai

Dar

acum 12 ani

Doamna dr, femeia spune ca-i la menopauza( deci nu sunt dureri premenstruale in niciun caz), spune ca echografia si mamografia sunt bune, deci........

vanatorul

acum 11 ani

Ai copi spunei sa-ti papie sani si fauo in piela goala e mai bine daca ai baiat sa faci sex sau sa puna mana pe pizda de spate o mana la p***a si una la sani.

Violetta

acum 8 ani

buna sunt o fata de 10 ani si cand mama ma ia imbrate si ma atinge a colo ma doare foarte,foarte rau ce pot avea?