Durere la contact sexual

Disfunctii sexuale feminine

Postata de alina17crt cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Am fost la ginecolog pentru prima oara de curand si in urma unei culturi de secretie de pe colul uterin, am aflat ca am candidoza. Mi-au fost prescrise ovule si o pastila in doza unica. Am intrebat doctorul de ce simt durere in timpul actului sexual( mai exact in momentul in care incep sa simt placere, apare o durere si nu mai simt placere ci disconfort pt o perioada de timp), iar raspunsul a fost "din cauza candidozei". Insa sunt in continuare nelamurita, pentru ca aceasta durere inca de cand mi-am inceput viata sexuala(acum cateva luni), si desi am terminat tratamentul, durerea nu a disparut. Urmatorul control este peste 3 luni, sper insa sa ma puteti lamuri legat de aceasta problema. Precizez ca am probleme cu menstruatia inca de la inceput, si iau anticonceptionale de 5 ani.

Raspunsuri (2)

Cecilia Mihalache

acum 11 ani

Pana in prezent, de cate ori ai facut pauza cu anticonceptionalele? Cel putin odata pe an trebuie sa faci minim 2-3 luni pauza. Nu este bine sa le iei permanent. Ti se pot deregla anumite glande si poti avea de suferit pe viitor.

Pentru candida incearca sa folosesti CandyClear 5. Convinge-l si pe partener sa urmeze un tratament pentru aceasta afectiune. Daca nu faceti amandoi, nu are nici un efect, deoarece te poti reinfecta.

alina17crt

acum 11 ani

Ei bine, medicii(endocrinolog si ginecolog) la care am fost nu mi-au spus absolut nimic de aceasta pauza pe care ar trebui sa o fac. Insa, opream tratamentul in momentul in care eram trimisa la analize, pt o perioada de aprox de 2 luni.
Pentru candida m-am tratat atat eu cat si partenerul. Si presupunand ca ne-am vindecat, teoria medicului cum ca din acea cauza ma doare, nu ma convinge.