dispareunie superficiala

Disfunctii sexuale feminine Dispareunie

Postata de ank.me2009 cu 14 ani in urma.

in urma unui examen de secretie am descoperit streptococ grup b, pe care l-am tratat... dar de o luna (de cand am inceput tratamentul ptr streptococ) au aparut dureri superficiale la penetrare care trec dupa primele 2 minute (asta in cazul in care reusesc sa trec peste ele) uneori sunt mai violente alteori mai slabe... sunt indeajuns de lubrifiata de fiecare data... mentionez ca iubitul meu este si ceva mai dotat referitor la grosime dar nimic iesit din comun... am fost la ginecolog si acesta mi-a spus sa incerc alte pozitii dar este la fel in orice pozitie as incerca... am folosit si lubrifianti si la fel... este posibil ca acel streptococ sa imi fii cauzat acele dureri?
mentionez ca inainte de aparitia durerilor am avut niste rani la exteriorul vaginului (tratate si ele) produse de cusatura de la blugi combinata cu un drum lung pe motocicleta...
va rog sa ma ajutati in aceasta problema... imi iuvesc prietenul si vreau o viata sexuala normala cu el... deja ajunge sa imi fie frica de penetrare si nu vreau ca acest lucru sa ne afecteze relatia...
va multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

raluca

acum 14 ani

Incearca sa-ti faci timp si sa mergi la un control sa vorbeti cu un ginecolog bun.

De cat timp te confrunti cu aceste dureri? Durerea este profunda, in vagin, sau superficial? Te doare doar la inceput sau senzatia persista pe toata durata contactului sexual?

Poate totusi nu ti-a trecut acea infectie pe care ai tratat-o. Fa-ti din nou control, fa-ti si testul de secretie vaginala. Multa sanatate!

irina

acum 14 ani

ati putea sa incercati si o protejare a vaginului pentru un timp si sa incercati altceva cum ar fi sex oral,anal etc.