Dispareunia si sangerarile din timpul contactului sexual

Disfunctii sexuale feminine

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

am 21 de ani,in urma cu 2 luni mi am inceput viata sexuala iar in timpul actului sexual nu am sangerat deloc si nici nu am simtit vreo durere.de ce?prietenul meu crede ca nu am fost virgina,zice ca am vrut doar sa-l impresionez spunandu-i asta.imi puteti da o explicatie pe care sa i-o dau"istetului"!?

Raspunsuri (8)

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
La unele femei nu exista sangerare sau durere la primul act sexual. E posibil ca himenul sa se fi rupt mai demult, in copilarie, fara ca tu sa stii; sau din cauza unor exercitii fizice, sau a folosirii tampoanelor.
Sau poate fi vorba de un himen elastic ce se poate intinde in timpul actului sexual si atunci nu apare nici sangerare, nici durere.
Nu exista o regula ca la dezvirginare sa apara durere+sagerare.
Iar daca "istetul" nu te crede..... si-l intereseaza doar acest aspect, inseamna ca nu are incredere in tine.
Eu zic ca atata timp cat relatia voastra implica respect, atentie, intelegere si dragoste, n-ar trebui sa va "impiedicati" de acest aspect.
Numai bine!

a m

acum 11 ani

esti tormoz

carmen658

acum 15 ani

Buna,
Este foarte posibil ca himenul sa se rupa fara ca tu sa stii. Asa ceva se poate intampla in cazul unor exercitii fizice, din cauza folosirii unor tampoane intravaginale.
Deflorarea este penetrarea himenului. Practic se traduce prin ruperea sau destinderea himenului. Cand orificiul himenului este foarte ingust, introducerea penisului il rupe putin (ceea ce poate duce la pierderea unei mici cantitati de sange). Dar in cazul unui himen destins, penisul introdus cu blandete (si cu putin lubrifiant ...) poate sa produca distensie completa fara ruptura insotita de sangerare. Himenul se rupe definitiv numai in momentul primei nasteri din cauza dilatarii orificiului vaginal pentru scoaterea copilului.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am nascut un copil are 6 ani nu cred sa fie acea problema ca ar fi lipasa de experienta dar totusi ma macina ceva de ce sangerez in timpul contactului sexual poate ma puteti ajuta cu un sfat multumesc.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

date concrete despre primul contact sexual ? cit de precaut tre sa fii ? cum tre sa fii cind ambii parteneri fac asta p/u prima data ?

ilie7120094

acum 14 ani

si eu am fost in aceeasi situatie si credema ca daca o sa aveti rabdare si mult timp la dispozitie(preferabil o noapte)o sa fie bine.iti recomand sa comunici mult cu partenerul tau in timpul primului act sexual, incearca sa il ghidezi si sa il faci sa inteleaga ce iti place si ce nu si totul o sa fie ok..

valentin

acum 10 ani

buna tuturor...prietena mea mia spus ca e virgina dar in timpul actului sexual nu ia curs nici-un pic de sange si mia spus ca ia curs un pic a doua zi...e posibil asha ceva sau este doar o foarte mare minciu...ashtept un raspuns sincer

je

acum 10 ani

buna ! Sunt intr-o situaie delicata .am fost virgina si Am avut parte de primul contact sexual cu pietenul meu dar nu a curs nici o picatura de sange . Dar ma durut . Si nu stiu ce sa cred . Oare este un himen elastic? Ajutati-ma cu un raspuns . Multumesc