dereglare hormonala?

Disfunctii sexuale feminine

Postata de mary-alex2005 cu 12 ani in urma.

buna ziua
ma num mariana am 24 de ani si am o intrebare:este cumva posibil sa sufar de o dereglare hormonala`?adik de ceva timp am observat ca inaintea menstruatiei am simptome tare ciudate care imi afecteaza viata si a celor din jur.sunt deprimata f sensibila violenta agresiva si spun si fac lucruri pe care in mod normal nu le fac iar apoi regret,se intampla doar inaintea menstruatiei si tin sa precizez ca am si migrena spirala hormonala ca anticonceptie, va multumesc,mariana

Raspunsuri (1)

Andreea

acum 11 ani

Buna, Mariana

Ce descrii tu acolo se numeste SPM(sindrom pre-menstrual), e normal sa se intample asta, hormonii au nevoie de timp sa se "calmeze". Tot ce poti face e sa incerci sa te controlezi, eventual sa ii anunti pe cei din jur ca ai o perioada mai p***a, ca nu te simti bine si ca o sa poti discuta normal cateva zile mai tarziu. Incearca sa te relaxezi in perioada respectiva si in acelasi timp sa nu o lasi sa te domine.
Mult succes!