de ce oare?

Disfunctii sexuale feminine

Postata de adiusk cu 12 ani in urma.

buna seara,nu stiu ce se intampla cu mine,vreau sa va spun ca,desi imi iubesc sotul(avem aproape 20 de ani de casnicie si 3 copii)nu imi place sa facem dragoste,motiv ptr care de cele mai multe ori simulez orgasmul in ideea sa scap repede de el! vreau sa spun ca aceasta problema a intervenit brusc si este de ceva timp,nu am nici cea mai vaga idee de ce? eu am 40 de ani si el 36,uneori ne si certam pe aceasta ,,teme,,

Raspunsuri (4)

ochi negri

acum 12 ani

Motivele pot fi mai multe,pana si rutina ,in sine.Poti fi obosita(psihic),poate fi efectul vreunui tratament(iei anticonceptionale?sper ca nu,la 40de ani!)E posibil sa se apropie menopauza si incarcatura hormonala sa fie altfel,influentand libidoul..E important sa-ti dai seama daca ai fi dispusa sa te culci cu alt barbat sau iti displace sexul cu desavarsire.Gandeste-te care a fost acel moment ,ca spui ca totul a inceput brusc,si poate vei gasi un raspuns si implicit o rezolvare.Adevarul este ca nu-i bine ca s-a ajuns aici,mai ales ca deja aveti discutii(inevitabile!)si trebuie sa vezi ce se intampla,ca nimeni nu poate sti ce-i in cuplul vostru.Poate un psiholog te-ar putea ajuta dar eu zic sa nu dramatizezi,nu esti singura in situatia asta si poate o vei depasi.Intr-un fel sau altul.

Iulo

acum 12 ani

Un psihosexolog v-ar ajuta foarte mult. Daca lasati asa situatia, se poate ajunge la frustrari cu consecinte grave asupra cuplului.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

dupa cum s-a scris si mai sus, cauzele pot fi multiple, si pentru o evaluare completa a situatiei ar trebui sa consultati un psiholog.

va urez o seara buna

Psihosexolog clinician

acum 12 ani

Da, un terapeut sexolog va recomand si eu.