Ce se intampla?

Disfunctii sexuale feminine

Postata de florentynna cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Am o secretie abundenta si are un miros urat...acum ceva timp am fost sa fac un examen la secretia vaginala si doctorul mi-a prescris 12 ovule betadin si antibiotice,dupa ce am urmat acel tratament secretia incepuse sa nu mai aiba acel miros si nici atat de abundenta nu mai era. acum a inceput sa curga iar si sa miroasa la fel,nu am mai avut contact sexual de circa o luna si jumatate dar de cateva zile prietenul meu a inceput sa aiba usturimi la urinare. De la ce este?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este indicat sa consultati medicul ginecolog in vederea recoltarii si examinarii secretiei vaginale. Probabil infectia nu a fost eficient tratata.
De regula, si partenerul trebuie sa primeasca tratament.

Buna

acum 11 ani

Nu exista nici un medicament chimic care sa vindece asa ceva, in cel mai bun caz dai in candidoze si alte boli si mai grave daca iei tratamentele. Cauza bolilor nu sunt microbii, acestia apar doar ca urmarea bolii. Secretii vaginale urat mirositoare apar des de ex. la femeile care fax sex cu sila, adica au un partener dar nu le place sexul cu el si nici nu sunt in stare sa spuna NU. Asta e una din cauze.
Solutia este intreruperea completa a contactelor sexuale cu acel barbat si in cel mult 6 saptamani simptomele dispar caci corpul reactioneaza automat la starea psihica.
Mai exista si alte cauze similare.