ce sa fac?

Disfunctii sexuale feminine

Postata de ada_ciolo cu 12 ani in urma.

buna,am 21 d ani si nu am cicluregulat,in urma unui consult ginecologic am fost diagnosticata cu ovare polichistice,problema e ca ma simt foarte rau adica la cel mai mic efort ma ia o ameteala usoara si o caldura ingrozitoare care dureaza destul de mult pana la 10 min,am fost la medicul de familie si mi-a recomandat un psihiatru de acolo mi-a spus ca am atacuri de panica desi eu sunt convinsa ca nu sunt atacuri de panica,mentionez ca bufeurile si acea ameteala usoara apare de obicei noaptea,dupa ce mananc si in urma unui efort,intrebarea mea este la ce medic sa merg?sincer la toti la care am fost mi-au dat un tratament dar rezultate nu au fost,eu nu vreau sa iau pastile zilnic cu pumnul.am mai fost si la endocrinologie acolo mi-au dat un tratament cu meguan 500 pt ca aveam testosteronul marit....nu stiu ce sa fac....bufeurile sunt ingrozitoare si m-au facut sa ma izolez in camera...nu am mai iesit nici macar pana la magazin de mai bine de o jumatate de an ,sunt tanara si nu vreau sa imi pertec restul vietii in pat.... multumesc

Raspunsuri (5)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Daca s-a constatat ca nivelul testosteronului este marit inseamna ca esste vorba si de o dereglare hormonala. Va recomand sa urmati tratamentul endocrinologic si in paralel sa faceti si cateva sedinte de consiliere psihologica pentru a reusi sa va reechilibrati si din punct de vedere emotional.

ada_ciolo

acum 12 ani

multumesc pt raspuns.asa am sa fac.dar bufeurile sunt normale?cum pot scapa de ele?

ada_ciolo

acum 12 ani

multumesc...dar bufeurile cum pot scapa de ele?adica sunt normale?

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Indica tot o dereglare hormonala. Vor disparea si ele in timp. Este important sa urmati tratamentul atata timp cat va recomanda medicul.

ada_ciolo

acum 12 ani

as mai avea o intrebare.FSH si LH se pot face in orice moment al lunii?multumesc