cauze si ajutor

Disfunctii sexuale feminine

Postata de Cristina2870560 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Este posibil ca pastilele anticonceptionale sa influenteze canitatea de sange eliminat in perioada menstruatiei? Deoarece atunci cand am menstruatie, imi curg doar cateva picaturi 3 zile. Pastilele pe care le folosesc sunt Logest si le iau de 4ani.Ce pot sa fac? Nu ma pot adresa unui medic ginecolog la cabinet. Va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Contraceptivele orale pot influenta cantitatea fluxului menstrual ( este o sangerare de privatiune, deoarece ovulatia este inhibata ), in sensul cresterii sau diminuarii acestuia. Daca observati lipsa totala a menstrei, ar fi indicat sa opriti adminstrarea contraceptivului ( o psibila sarcina).