anorgasmie

Disfunctii sexuale feminine

Postata de gabriella86 cu 12 ani in urma.

Nu mai am orgasm de 4 ani, apetit sexual am dar totusi nu simt nici o placere atunci cand fac dragoste. Eu si sotul meu am avut destule neantelegeri i in ultima vreme, ar putea fi din cauza asta? Si daca da s-ar putea remedia cumva situatia? In ultima vreme am si ceva probleme de sanatate, dereglari ale menstruatiei, stare de nervozitate, dureri la contactul sexual si altele cu toate ca la ultimul control ginecologi mi s-a spus cs sunt bine din punct de vedere fizic.

Raspunsuri (1)

Psih.dr.Gabriela Marin

acum 12 ani

Faptul ca la examenul ginecologic medicul v-a spus ca totul este bine, ne face sa credem ca principala cauza a lipsei orgasmului sunt tensiunile acumulte in cadrul relatiei.
Sexualitatea este un barometru foarte fin care reactioneaza imediat cand apar tensiuni, frustrari sau resentimente in cadrul unei relatii. Spuneti ca in ultima vreme ati avut destule neantelegeri cu sotul in ultima perioada. Se pare ca acestea v-au marcat si ca nu ati reusit sa treceti peste ele. Solutia este sa reusiti sa-l iertati pe sotul dv si sa va intoarceti la starea de bine, de incredere si de armonie de mai inainte.
Mult succes