am nevoie de ajutor

Disfunctii sexuale feminine

Postata de anisoara142074 cu 12 ani in urma.

Buna ziua am si eu o intrebare, imi este foarte frica, am 22 ani si sunt cu un prieten de cand aveam 18 ani, inainte sa incep viata sexuala am fost la ginecolog cu prietenul meu sa ne facem analizele pt ca mie imi curgea un lichid ca branza si doctorul ala mia dat anticonceptive, am luat 1 an pastilele alea si dupa ce leam lasat eu nu ma mai umezesc deloc si sincera sa fiu nu stiu ce sa mai fac, ce sa mai iau prietenul meu ma intelege incearca sa ma ajute si nu ne certam din cauza asta insa eu vreau sa fiu aia din inainte, Va rog din toata inima mea daca cineva a trecut prin asa ceva sa ma ajute. Multumesc frumos

Raspunsuri (4)

Andreea

acum 12 ani

Ginecologul ti-a dat anticonceptionalele datorita candidiozei pe care o aveai. A fost un tratament. Problema pe care tu o ai acum nu are legatura cu aceea problema. Intradevar, erai mai lubrifiata datorita anticonceptionalelor, insa eu cred ca e f bn ca le-ai intrerupt. Esti prea tanara ptr. A mai baga alti hormoni in tine. Exista alte metode de a te lubrifia. Iubitul tau e tandru, ai parte de un preludiu indelungat? In mod normsal, ar trebui sa te umezesti daca el te excita indeajuns. Daca e repezit, e normal sa nu te lubrifiezi indeajuns. Poti folosi si lubrifiant, exista la farmacii. Insa eu cred ca iubitul tau ar trebui sa fie mai tandru si sa acorde mai mult timp preludiului.

laura

acum 12 ani

Din contra,anticonceptionalele favorizeaza aparitia candidei,si in nici un caz nu se da pt tratarea ei,ele sunt in scop contraceptiv,sa regleze menstruatia si sa trateze chisturile functionale de pe ovare..pt candida se ia tratament antifungic..mergi la medic sa te vada si ii spui de problema ta,e posibil sa nu te exciti in timpul actului si de aici lipsa secretiei,sau cum a zis Andreea,ai nevoie de un preludiu mai indelungat,poti folosi si un lubrifiant, si poate te vei lamuri si cu metoda contraceptiva pe care ti-o va recomanda doctorul,dar cum ti-am zis mergi la medic..este necesar un control din cand in cand..

anisoara142074

acum 12 ani

Va multumesc frumos pentru ajutor, am fost la ginecolog insa in Spania pt ca aici locuiesc, mia zis sa iau un lubricant si sa folosesc, insa nu stiu ce sa mai fac ca sa ma umezesc, am facut toate analizele acum de curand si totul a zis ca este "OK" insa eu nu stiu ce sa mai fac. Va multmesc din toata inima pt ajutorul vostru.

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

s-ar putea ca problema dvs sa fie psihologica/psihologic. daca locuiti in Spania, incercati sa treceti in revista mutarea dintr-o tara in alta, acomodarea, satisfactia profesionala si sociala, integrarea in societatea de acolo, relatia cu partenerul, stresul, ce va nemultumeste? si asa veti gasi un raspuns. si discutati cu partenerul, comunicati-va asteptarile si ce asteapta el de la dvs. incercati sa va relaxati si sa va detasati de probleme. daca va obsedeaza aceasta problema, ea se va accentua.