Vreau sa slabesc

Diete

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua dl/dna Doctor,
Am probleme cu greutatea; am 25 de ani, 1.72 m si 84 de kilograme. Cum as putea sa slabesc? Imi este greu sa urmez o dieta (sunt pofticioasa :)) si nu am foarte mult timp la dispozitie pentru a face sport regulat.
Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic de garda

acum 14 ani

Buna ziua,

In primul rand va recomand un set de analize in care sa includeti si hormonii tiroidieni;

In al doilea rand trebuie sa constientizati faptul ca nuu exista minuni, iar daca intradevar doriti sa slabiti, trebuie sa urmati anumite reguli si sa va impuneti un program:
- indepartati grasimile (carne grasa, unt, smantana, branzeturi grase, icre, alune, seminte) si dulciurile(toate produsele cu zahar inclusiv iaurturile cu fructe si sucurile)
- mancati paine doar dimineata si eventual la pranz; reduceti din cartofi, orez, paste!
- nu serviti la aceeasi masa: paine, carne, cartofi, orez.
- renuntati la chipsuri, snaksuri, covrigei!
- consumati cat mai multe lichide!
- Nu consumati alcool; maxim un pahar de vin pe zi!
- stabiliti-va ore regulate de a sta la masa; mancati des si putin!

Multa sanatate!

Iuliduli

acum 14 ani

Pai, daca mi-esti pofticioasa, draga mea draga, poate poftesti sa fii si grasa! Cand vei zbura cu avionul si vei vedea cat de greu iti vari curul in scaunul ala mic de la Economy, cu siguranta nu vei mai fii pofticioasa! Ce ti-a scris doamana doctor sunt bla-bla-uri, nici un doctor nutritionist nu te invata concret CE si CUM tre' sa mananci! Du-te la el la cabinet si o sa-ti dea niste meniuri! Atata tot si o sa te tot cheme pe la el! A, am uitat: acolo tre' sa si platesti, ca asta e ideea!
E adevarat insa ca iti trebuie analize. Eu am slabit 20 kg (de la 95) urmand sfaturile PRACTICE!!!!!!!!!!!!!! date de un medic nutritionist (sa-i dea Dumnezeu sanatate si viata lunga!) intr-o carte minunata!!! Ma simt excellent. Urc si pana la etajul 5 si nu gafai! Succes(uri)!!