totul despre nutritie

Diete

Postata de lacramioara19133946 cu 14 ani in urma.

buna ziua .as dori sa intreb un nutritionist ce as putea face sa ma pot ingrasa am 37 ani si am 44kg .as dori sa stiu cate mese as putea sa manc pe zi ,ce fel de mancare si poate la anumite ore poate ma ajuta un nutritionist cu o reteta de ingrasare multumesc.astept raspuns

Raspunsuri (4)

raluca

acum 14 ani

Buna,
Ti-ai facut analize la glandele endocrine? Mananca de 5 ori si incearca sa mananci la aceeasi ora zilnic. Incearca sa mai rontai intre mese nuci, seminte, migdale, fistic, banane si astea ingrasa. Succes si sa ma tii la curent

Sheila

acum 14 ani

Cu ingrasatul este exact ca si cu slabitul, la unii are efect o dieta la altii nu.In primul rand trebuie sa ti cont de cateva sfaturi:
Fa sport - iti va face pofta de mancare
Incearca sa dormi cel putin 7 ore pe noapte
Renunta la fumat
Inlatura stresul
Mananca alimente care contin multe calorii(asta nu inseamna o alimentatie nesanatoasa)
Seara mananca banane si rontaie diferite cereale, alune, fistic, ciocolata.
Bea lapte cu un continut mai mare de grasime, de preferat inainte de cina
Incearca si un complex de vitamine
Sper sa dea rezultate

c3rasela

acum 14 ani

Sunt de acord cu Sheila. Sportul este o metoda excelenta de a "obliga" corpul sa caute surse aditionale de energie.
Dar totul depinde intr-un final de metabolism.

NU exagera cu anumite alimente deoarece, pe langa greutatea posibil acumulata, te poti alege cu alte probleme de sanatate (sa zicem diabet in cazul consumului de dulciuri, sucuri, etc).

Adi

acum 14 ani

Mereu citesc si aud ca oamenii se ingrasa din motive de stress.
Oare sunt singurul care cata vreme am fost linistit si calm m-am ingrasat,iar de cand sunt stresat si nervos am slabit cca 5 kg?!
Am 1,78 inaltime,acum vreo 6 luni aveam 80 de kg iar acum am ajuns la 75.