Tot incerc sa gasesc o dieta usoara, dar si ok pt sanatate. Ce stiti de dieta cu proteine?

Diete Suplimentarea dietei

Postata de Anianna cu 6 ani in urma.

De ceva vreme ma tot gandesc la dieta, dar sincer imi e cam frica sa ma apuc. Aud tot felul de povesti in jurul meu si nu as vrea sa imi fac rau din punct de vedere al sanatatii. Toata lumea vorbeste de dietele cu proteine ca ar fi sanatoase. Este cineva care a incercat sau are prieteni care au incercat acest tip de dieta cu proteine?
Multumesc

Raspunsuri (3)

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan

acum 6 ani

Buna ziua,

Pentru diversele tipuri de diete alimentare trebuie sa solicitati informatii unui medic nutritionist. Acesta, pentru inceput, probabil va solicita un set de analize medicale specifice si, in functie de rezultatul acestora, ar putea sa va recomande si sa intocmeasca un program personalizat de dieta.
Uneori, anumite persoane incearca sa-si rezolve probleme de natura psihica (ex. stima de sine scazuta, incredere in sine redusa, imagine de sine negativa etc.) prin intermediul dietelor. In asemenea cazuri, psihoterapie reprezinta solutia de baza.

Toate cele bune!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan

Dr. Razvan C

acum 6 ani

Buna ziua

De regula dietele hiperproteice dau rezultate bune pe termen scurt, insa suprasolicita organismul atat functia hepatica cat si functia renala.
opiniez pentru respectarea unui orar de masa cu 3 mese si 2 gustari la ore aproximativ fixe, consumul a lichide (apa plata/minerala ceai neindulcit) reducerea caloriilor prinscoaterea dulciurilor rafinate, sucuri acidulate, ci folosirea fructelor cu indice glicemic scazut ( mere, citrice, kiwi,etc) maxim 2 fructe ca si gustare, evitarea zahar si glucidelor din alimentatie.
Pentru o dieta sanatoasa opiniez pentru consult dietetica si nutritie.

REleonor

acum 6 ani

Sunt foarte multe diete ușor de urmat și eficiente pe care le găsești pe acest site. Dar dacă îți e teama de o dieta poți încerca niște ceaiuri de slăbit din diferite plante sau chiar legume pe care le poți face acasă. Ai încercat ceaiul de ardei iute roșu? Este foarte eficient băut dimineața alături de un program de înviorare.