Steriletul ma ingrasat

Diete

Postata de Paris123 cu 12 ani in urma.

Buna,am nevoie de un sfat,
La 18ani mi-am pus un sterilet,cantaream 51-53kg ,dupa niste dureri ambudente si constatarea ca ma ingras pe zi ce trece mi l-am scos. Timp de un an am pus 7kg. Dupa ce l-am scos tin diete,fac sport pot sa nu maninc toata ziua ,oricum ma ingras si iata am 21 ani cu 64kg. La dietele care le tin si sportul care-l fac organismul meu ride de mine,sunt intr-o alerta si nu stiu cum sa procedez... Nu vreau sa ma ingras,vreau sa slabesc , dar nu stiu solutia
va rog mult ajutati-ma!

Raspunsuri (3)

Ana

acum 12 ani

Dacă ai steriilet activ cu hormoni atunci da,poate determina creșterea in greutate. Ești o femeie tânara si cred ca te ai informat cu privire la toate modalitatile contraceptive înainte sa ajungi la sterilet dar mai stai de vorba cu medicul ginecolog si e posibil sa găsești o soluție care sa te avantajeze mai mult.Multă sănătate!

laura

acum 11 ani

buna, in primul rand nu stiu ce medic a fost de acord cu sterilet la 18 ani, incearca dieta dukan, (o gasesti pe net pe sfatul medicului.ro)este cea mai in regula dieta p e care am intalnit-o. bafta.

mary

acum 8 ani

Mergi si fa-ti analizele,sa verzi cum stai cu glanda sau alte anticonceptionale care le-ai folosit sau le folosesti....?????Discuta cu mai multi medici,nu te rezuma numai la unul,ceva s-a dereglat in organism,functioneaza sau mai putin la limitele normale.