Slabitul pune presiune asupra ficatului?

Diete

Postata de M_U cu 11 ani in urma.

Am inceput sa tin o cura de slabire care consta in a manca mai putin si in general de calitate mai buna.
De ceva vreme simt o durere in partea stanga a abdomenului. Aceste dureri sunt tranzitorii si dispar la efort.
La ultimele analize mi-au iesit transaminazele crescute cu 2 puncte peste valoarea maxima(aprox 62 max 60).
Mentionez ca am mult peste limita greutatii normale, lucru care face ca transaminazele sa fie putin crescute. De asemenea, in urma cu 3 luni am avut zona Zoster.
Poate slabitul sa afecteze ficatul?Se poate ca zona Zoster sa fie implicata?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este foarte putin probabil ca aceasta crestere ( insignifianta) a transaminazelor sa fie consecinta curei de slabire. Va recomand sa repetait analizele la 1 luna iar daca acestea se mentin sau au valori mult mai mari decat cele normale sa cautati o alta cauza. Precizez ca transaminazele crescute pot aparea si in alte boli ( nu numai cele hepatice) de ex: afectari musculare, cardiace, renale, etc.

tony

acum 11 ani

Ficatul nu este in partea stanga a abdomenului,este in dreapta.Transaminazele crescute sunt evidentiate in multe alte boli.Daca durerile dispar la efort ar putea fi o cauza musculara,fara legatura cu acea cura de slabire

M_U

acum 11 ani

Am scris gresit... ma refer la partea dreapta