sa ne hranim sanatos

Diete

Postata de timea19 cu 16 ani in urma.

ar tr sa mincam sanatos,haideti sa discutam ce si cum.
va astept.

Raspunsuri (7)

timea19

acum 16 ani

ar tr sa mincam sanatos,haideti sa discutam ce si cum.
va astept.

Florian Alex

acum 16 ani

Eu cred ca este indicat sa se consume multe fructe si legume, dar sa nu se faca exces de consumul acestora in stare cruda pentru ca pot afecta stomacul. Hrana cat mai diversificata este cea mai buna, nu trebuie sa lipseasca nici semintele din dieta si nici carnea, de la cea de peste la cea de pui. De evitat ar fi alimentele foarte grase si dulciurile care, nu prea sunt hranitoare, si cu exceptia faptului ca incanta papilele gustative nu aduc mari beneficii sanatatii.

Mirela16969595

acum 15 ani

daca fierbem fructele si legumele riscam sa se piarda o multime de proprietati, de exemplu vitamina C. fructele crude nu irita stomacul decat daca sunt consumate postprandial, pt ca neputand fi digerate imediat incep sa fermenteze si produc elemente nocive.iar la carnea de pui as avea o retinere, stiut fiind ca in fermele avicole puii cresc precum fat frumos, intr-o zi cat altii-ntr-un an, tare mi-e ca sunt indopati cu cine stie ce chimicale sau hormoni care numai bine nu pot sa ne faca. un pui sanatos pt noi e din curtea rudei de la tara, care ajunge din primavara pana-n toaman abia la un pic mai mult de jumatate de kilogram. sunt de acord cu efectul nociv al zaharului, dar stiti ca mierea naturala are gust mai dulce decat zaharul si mai putini carbohidrati? am aflat si eu acest lucru de la nepotica mea diabetica.

marius208111671

acum 15 ani

Nu afecteaza nimic, consumati-le in exces, crude!
Carnea nu prea ne ajuta si dulciurile nici atat.
E suficient sa ne luam zaharurile din fructe.

gabriela524

acum 15 ani

Am 122 kg ,168 cm, 48 ani si...multe boli. Vreau o reteta "slabesti mincind!". Se poate ??? MULTUMESC MULT!!!.

catalin_ing

acum 15 ani

Cel mai important ramane tot consumul de fructe si legume in starea lor naturala pentru ca vitaminele si celelalte proprietati se vor pierde

marius208111671

acum 15 ani

Da, se poate... trimiteti-mi datele personale pe e-mail, dar spuneti-mi si de cat timp aveti probleme cu greutatea si exact cum decurge la dv o zi cu tot ce mancati si beti, inclusiv la ce ore, programul dv de lucru...