regim alimentar

Diete

Postata de irimia55399 cu 14 ani in urma.

Buna ziua,
Stimate Domnule Doctor ,
Am afectiuni coronare protezate,iar dupa interventie am luat constant in greutate,ajungind pina la 90 kg la 1.67m. Mentionez ca am urmat indicatiile privind alimentatia atit cantitativ cit si calitativ , cu exceptia miscarii in perioada de iarna ,adaug ca colesterolul total ,HDL,LDL si trigliceridele sunt in limite normale.
Ce regim alimentar trebuie sa urmez si concret ce meniu trebuie sa alcatuiesc din ce, cit ,cind si cum astfel incit sa scad ingreutate cel putin 15 kg.?
Va multumesc.
Cu toata stima.

Raspunsuri (7)

ionica

acum 14 ani

Buna Irimia,

La inaltimea pe care o ai de 1.67 ar fi trebuit sa cantaresti intre 54-61 kilograme. Trebuie neaparat sa mergi sa-ti faci analize la endocrinologie sau sa mergi sa te consulte un medic nutritionist. Succes!!!

marin,

acum 14 ani

ana, bati cimpii cu multa gratie.Te pricepi ori intri in vorba ?
Concret , consideri ,ca ai raspuns ori comentezi.
Comenteaza!
Hai , salut.Poate ai treaba?

mariana ana

acum 14 ani

Nu vad care este problema ta, ce te deranjeaza??? Daca tot ai intrat in aceasta comunitate, te rog fii mai civilizat!!!

iza

acum 14 ani

Buna seara!As dori si eu o dieta pentru mentinere,nu prea am un regim alimentar sanatos,dar mi-as dori,am 20 de ani,1,65 si o greutate de 50.Am o obsesie asa cu dieta,si din cauza nerespecatrii meselor imi apare si celulita,si formele nu sunt asa cum mi-as dori...ce imi recomandati?Va multumesc

daniela

acum 14 ani

incearca dieta scarsdale e facuta de un cardiolog

vasi

acum 14 ani

nu stiu ce sa mai fac ca sa slabess am 1.65 si 90kg,am nascut acu 6 luni sunt la a doua nastere.ma puteti ajuta?

bejan

acum 14 ani

Domnule Irimia,In general trebue sa evitati (daca se poate sa excludeti ,exagerez ) alimentele care contin amidon,zaharuri si grasimi animale din care ficatul sintetizeaza in special lipoproteine de densitate joasa(LDL) care creaza depozite de grasimi (colesterol).Fructele,legumele,carnea sp***a de pasare.peste (inclusiv sub forma de sunca parizer sau crenwurst)sunt metabolizate in HDL care se transforma in principal in energie.Gasiti informatii mai complecte si mai competente pe foarte multe situri.In doua cuvinte:carne-da,paine si dulciuri-nu.Atentie la supraalimentare. Eu am slabit 10 Kg. in cinci luni.Cintarul zilnic inainte de micul dejun.Apropo!Tot de cinci luni am un stent implantat.SUCCES!