Regim alimentar Prdnison

Diete

Postata de abramburika cu 11 ani in urma.

Buna, sunt sub tratament cu Prednison, in doze descrescatoare, momentan la 4 pastile pe zi,urmand ca martea viitoare sa termin acest medicament, conform recomandarii medicului. Stiu ca nu se mananca absolut nimic sarat in timpul tratamentului insa intrebarea mea este cat timp dupa ce termin tratamentul nu am voie sa mananc sarat?(cateva zile?o saptaman-2?). Medicul nu a precizat, a spus doar sa mananc fara sare cat sunt sub tratament.Merci

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Important este sa respectati regimul hiposodat ( fara sare) pe durata tratamentului si apoi maxim 4-5 zile dupa intreruperea sa.

abramburika

acum 11 ani

Multumesc!