regim alimentar dupa operatia de hemoroizi?

Diete Hemoroizi

Postata de alexandra_mihaela_p cu 7 ani in urma.

buna ziua! sotul meu a fost operat de hemoroizi de gradul IV si nu reusesc sa gasesc un regim alimentar pt a ii regla tranzitul.problema cu care ne confruntam nu este constipatia ci iesitu afara prea des( undeva la 4 scaune in decurs de 3 ore.mentionez ca scaunul este normal).va rog ajutati.ma cu o dieta!am tot citit pe internet ce regim trebuie tinut si nu gasesc nimic concret.m.au sfatuit fara prajeli, de condimentat nici nu mai vorbesc.AM nevoie sa stiu ce legume ii pot face pe grill, dimineata ce poate manca?VA MULTUMESC

Raspunsuri (1)

MembruMobileApp1494496506

acum 6 ani

Eu sunt operat de tromboza hemoroidala externă. Azi e data de 12.05.2017. Operatia am făcut-o in data de 10.05.2017.Am ieșit cu scaunul abia după 36 de ore. Ce e drept nu am mâncat normal ca sa nu forțez nota. Doar supa, cereale integrale cu lapte (ceea ce alții spun ca nu ar fi indicat laptele) caise , o bucățică de șuncă presat, cam 50 de greu, apa cat încape. Cred ca am băut în cele 36 de ore vreo 6_7 litri, asa forțat. Aveam emoții ca nu ies cu scaunul. Trecuse cam multa vreme. Am luat o linguriță de ulei de parafină aseară, iar acum dimineață am ieșit normal. De mâncat, ceea ce va interesează va pot spune ca eu, încerc cat mai mult sa exclud mâncăruri solide. Chiar și carnea din borș. Asta pana sunt convins 100% ca totul cum trebuie sa fie. Frunze de salata cu roșii amestec, și cam atât. Cred ca soțul dumneavoastră e vorba de o procesare mai rapida a mâncării. Contează cred foarte mult și dacă fumează , a băut alcool, cafea, și mâncarea în exces sau cum ar fi ,în mod normal într-o situație normală. Doar ca nu este. Cel mai sigur , consultați un medic specialist. Situațiile sunt cam opuse momentan. Zi buna.