Pofta de dulciuri

Diete

Postata de G.D cu 13 ani in urma.

As dori sa stiu ce se poate face pentru a reduce pofta continua de dulciuri. In luna ianuarie am inceput sa tin regimul disociat pe mese. Am slabit 6 kg si reusesc sa ma mentin pentru ca m-am obisnuit cu acest stil de alimentatie si mananc in continuare disociat. Ma simt bine asa, in schimb, pofta de a manca dulciuri tot timpul ma ingrijoreaza pentru ca as putea sa castig din nou in greutate.

Raspunsuri (4)

Bacu Crina

acum 13 ani

Poti incerca fructe mai dulci sau tipul acele de batoane tip fitness, care au mai putine calorii. Nu cred ca faci bine sa te abtii atat: fa-ti o pofta, o data pe saptamana, in weekend, de exemplu si apoi linisteste-te. Dar nu face din asta un stil de viata: abia ti-ai obisnuit organismul sa se abtina de la dulciuri.

raluca

acum 13 ani

Incearca sa-ti cuperi de la farmacie pastilele Crom picolinat, dau rezultate foarte bune si stopeaza pofta de dulciuri. Succes!!!

vioirica

acum 13 ani

Sa stii ca am trecut prin aceeasi problema.Sunt o persoana singura si la sfarsit de saptamana nu puteam fara o prajitura.Necazul major este ca sunt o impatimita a bucatariei.Daca sunt singura si faceam o prajitura(faceam numai din acelea grozave si sofisticate) o mancam toata eu,in 2-3 zile.Printre altele am si hopotiroidism si medicul meu endocrinolog mi-a prescris crom.Vreau sa-ti spun ca nu am mancat prajituri nici de Craciun,nici de Pasti,cu toate ca am facut MULTE......torturi,prajituri,etc.....si am putut sa ma abtin fara nici o problema.Nepotii mei si orcine din familie apeleaza tot timpul la mine pentru prajituri,nu este saptamana sda nu fac 2-3 ,dar nu e nici o problema pt. mine sa ma abtin.......Incearca.....

Dana

acum 13 ani

Si eu am aceasta problema, in special pofta de ciocolata. Daca nu am nimic dulce in casa chiar iau zahar cu lingurita. Culmea e ca apoi intru intr-o perioada in care nici nu pot sa vad dulciuri in fata ochilor. Fructe, multe fructe la mine doar asa merge...