mic dejun

Diete

Postata de mbogdan cu 13 ani in urma.

Am inteles ca micul dejun e important si nu prea l-am luat in seama pana acu dar vreau de acum incolo. am o problema. micul dejun se ia dimineata. dimineata inseamna orele 7-10 aprox sau dimineata e cand se trezeste fiecare, ca eu ma trezesc pe la 12-1. va rog doar daca stiti cu siguranta sa spuneti, nu banuieli personale. va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 13 ani

Ideea principală este să mănânci ceva când te trezeşti (indiferent dacă este vorba de micul dejun, sau masa de prânz) şi să nu începi activităţile zilnice (mai ales dacă faci eforturi fizice), pe nemâncate.

Dr. Chirila Ioan

acum 13 ani

Ai grija la igiena somnului. Bine este sa dormi inainte de miezul noptii, si sa ai 6-8 ore de somn. Daca nu-ti poti schimba programul de somn, e indicata o masa la trezire, chiar daca e ora pranzului. Vei reface rezervele energetice consumate in timpul somnului si vei pregati organismul pentru efortul ce urmeaza.