Mananc mult dar nu ma ingas

Diete

Postata de Constantin. cu 11 ani in urma.

Salut as vrea sa stiu de ce mananc mult si nu ma ingras deloc mentionez sa va spun ca am diabet zaharat tip 1 insulino-dependet. Am 57 de kg si inaltimea 1.73 , ce tebuie sa fac sa ma pot ingrasa?

Raspunsuri (2)

Dr. Constantin Rusu

acum 11 ani

Un prim pas ar fi sa va asigurati ca primiti doza suficienta de insulina (cu alte cuvinte, cat de bine e echilibrat diabetul - profil glicemic, hemoglobina glicata, glucozurie, corpi cetonici etc).

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Sa discutati cu medicul diabetolog/nutritionist pentru o evaluare amanuntita si stablirea unei diete.